top of page

Margit-Anna Süss

 

Margit-Anna Süß, urodzona w Monachium, od najwcześniejszego dzieciństwa była otoczona muzyką. Przyszła na świat w czasach, gdy wszechobecna dziś mgła nieustannego dźwięku była jeszcze daleką przyszłością, a w codziennym życiu było wystarczająco dużo spokoju, by wypełnić je śpiewem i grą na instrumentach. Dorastała w rodzinie, dla której wspólne muzykowanie było naturalną i integralną częścią życia.

Wczesne lata

Naukę gry na harfie rozpoczęła w wieku dziewięciu lat w Konserwatorium im. Richarda Straussa, gdzie jej ówczesna nauczycielka, Ragnhild Kopp, dostrzegła wyjątkowy talent uczennicy, gdy ta skomponowała swoją pierwszą drobną kompozycję. Po solidnym przygotowaniu Margit-Anna Süß kontynuowała naukę u Ursuli Lentrodt w Wyższej Szkole Muzycznej w Monachium, kończąc z sukcesem trzy klasy mistrzowskie. W wieku 20 lat udała się do Hamburga na przesłuchanie, wyłącznie z ciekawości, i od razu otrzymała ofertę pracy na stanowisku pierwszej harfistki w Orkiestrze Symfonicznej NDR. Jednocześnie została wybrana przez Niemiecką Radę Muzyczną (Deutscher Musikrat) do grona młodych solistów, co zaowocowało licznymi recitalami.

... i do Paryża!

Niemieckie organizacje wspierające studentów umożliwiły jej, dzięki stypendiom, dwuletnią naukę u legendarnego francuskiego harfisty Pierre’a Jameta (1893–1991), który w młodości współpracował z Mauricem Ravelem i szczególnie z Claude’em Debussym. Czas spędzony w Paryżu był, jak sama mówiła, kluczowy dla rozwoju jej artystycznej kariery. Światy, które otworzył przed nią starszy artysta, okazały się jej naturalnym środowiskiem, a jej kariera obrała nowy kierunek, w którym obowiązki orkiestrowe, muzyka kameralna i inne zobowiązania koncertowe harmonijnie łączyły się z napiętym harmonogramem podróży.

W orkiestrze

Jeszcze w Paryżu Margit-Anna Süß została zaproszona na tournée po Azji Południowo-Wschodniej z Horstem Steinem i Orkiestrą Symfoniczną z Bambergu. To zaowocowało kilkoma latami współpracy z tą orkiestrą jako gościnny wykonawca, a także zaproszeniami do innych zespołów. Pod dyrekcją Herberta von Karajana była przez ponad dziesięć lat członkiem rezerwowym Filharmonii Berlińskiej. Współpraca ta trwała pod Claudio Abbado i Sir Simonem Rattle’em, obejmując ponad dwie dekady występów na Festiwalu Wielkanocnym w Salzburgu.

Na scenie koncertowej

Pomimo licznych obowiązków Margit-Anna Süß znalazła czas na tournée po Europie, Japonii, Ameryce Południowej i USA. Występowała solo na wielu prestiżowych festiwalach, takich jak Festiwal w Salzburgu, Festiwal Muzyczny Szlezwik-Holsztyn, Rheingau i Festiwal w Jerozolimie, a także na światowych kongresach harfowych w Maastricht, Strasburgu i Pradze. Grała również jako solistka z wieloma uznanymi orkiestrami, m.in. Filharmonią Berlińską pod Claudio Abbado, Orchestre Nationale de Lyon pod dyrekcją Emmanuela Krivine’a, Orkiestrą Symfoniczną z Jerozolimy, Angielską Orkiestrą Kameralną i innymi.

Ensemble Wien-Berlin

Współpraca z tym zespołem skupionym w Wiedniu i Berlinie prowadzi nas bezpośrednio do jej bogatej dyskografii, obejmującej nagrania dla różnych wytwórni (Deutsche Grammophon, Sony Classical, Denon, Campanella Musica). W szczególności wyróżnia się nagranie muzyki kameralnej Debussy’ego i Ravela, które zdobyło Grand Prix du Disque.

Campanella Musica

Szczególne uznanie zdobyła także płyta z koncertami na harfę, obój i orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego i Franka Martina, nagrana z udziałem Margit-Anny Süß, jej męża Hansjörga Schellenbergera i Orkiestry Kameralnej im. Ferenca Liszta pod dyrekcją Zoltána Peskó. Album ten został wyróżniony na liście Niemieckiej Nagrody Płytowej w 1999 roku.

Nauczanie

Ostatnio Margit-Anna Süß wzbudziła zainteresowanie niezwykłym solowym albumem, na którym nagrała wszystkie „Impromptus” Schuberta na harfie, w oryginalnych wersjach fortepianowych. Jako wykładowczyni prowadziła międzynarodowe kursy mistrzowskie na renomowanych uczelniach, takich jak Akademia Sibeliusa w Helsinkach czy Królewska Północna Szkoła Muzyczna w Manchesterze. Od 2017 roku jest profesorem na Uniwersytecie Sztuki w Grazu.

home_slider_kunstuniGraz_hell_balken (1).jpg
Margit-Anna_Suess_FotoBonifazWeiss-3w.jpg
bottom of page